Անշարժ գույքի գրավով ապահովված վարկի տրամադրման պայմաններ
• Վարկային հայտի վերաբերյալ վերջնական որոշման կայացման և Հաճախորդին որոշման մասին տեղեկացնելու ժամկետը՝ Բանկի կողմից պահանջված բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո 2-5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
• Վարկը վարկառուին տրամադրելու ժամկետը՝ գրավի վկայականը ստանալուց հետո 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Տուգանային տոկոսադրույք և տույժեր
• Վարկի կամ տոկոսագումարների վճարումները ուշացնելու դեպքում ուշացված գումարի վրա կկիրառվի տուգանային տոկոսադրույք` 5% տարեկան գումարած վարկի անվանական տարեկան տոկոսադրույք:
• Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում տույժեր և տուգանքներ չեն կիրառվում:
Զգուշացում և կարևոր նշումներ
• Վարկի տոկոսագումարը հաշվարկվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ`օրական կտրվածքով, մեկ տարվա համար որպես հիմք ընդունելով 365 օրը կամ 366 օրը նահանջ տարվա պարագայում:
• Վարկային պարտավորությունները վարկային պայմանագրով սահմանված կարգով չկատարելու, կամ ոչ պատշաճ կատարելու, կամ վճարումը պարբերաբար ուշացնելու դեպքում Բանկն իրավունք ունի առանց դատարան դիմելու բռնագանձել և իրացնել գրավադրված գույքը և գրավի առարկայի իրացումից ստացված միջոցներն ուղղել վարկային պարտավորությունների մարմանը:
• Վարկառուի վարկային պարտավորությունները մարելու համար գրավի իրացումից ստացված գումարը բավարար չլինելու դեպքում պարտավորությունները կարող են մարվել Վարկառուի այլ գույքի հաշվին, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
• Վարկառուի կողմից տոկոսագումարների և վարկի գումարների մարումները ժամանակին չկատարելու դեպքում այդ մասին տեղեկատվությունը կտրամադրվի ՀՀ կենտրոնական բանկի վարկային ռեգիստր և ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ ՓԲԸ:
• Արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները կարող են ազդեցություն ունենալ վարկի մարումների գումարի վրա (ԱՄՆ դոլարով վարկերի համար):
• Բանկը վարկ տրամադրելու որոշումը կայացնում է իր հայեցողությամբ`հաշվի առնելով վարկային հայտի համապատասխանությունը տվյալ վարկատեսակի հայտարարված պայմաններին, ինչպես նաև գնահատելով այնպիսի էական հանգամանքներ, ինչպիսիք են հաճախորդի վարկարժանությունը, ժամկետանց պարտավորությունների առկայությունը, գրավադրվող գույքի իրացվելիությունը և այլ հանգամանքներ:
• Բանկն իր հայեցողությամբ կարող է պահանջել, որպեսզի Հաճախորդի պարտավորությունը ապահովված լինի երաշխավորությամբ՝ կախված ռիսկայնության գնահատման արդյունքներից:
• Վարկը տրամադրվում է միայն գրավի և ապահովագրության վկայականները/պայմանագրերը ներկայացնելուց հետո:
• Վարկը տրամադրվում է անկանխիկ:
• Անշարժ գույքի գնահատման և գրավադրման հետ կապված ծախսերը կրում է Հաճախորդը:
• Վարկի դիմումը ընդունվում է Բանկի ցանկացած մասնաճյուղում/գրասենյակում:
• Վարկի հաստատման և տրամադրման համար Բանկի կողմից պահանջվող փաստաթղթերի ձեռք բերման և անհրաժեշտ գործարքների համար վճարվող ծախսերը կատարվում են Հաճախորդի կողմից և որևէ դեպքում չեն փոխհատուցվում Բանկի կողմից:
Վարկի հաստատման և մերժման չափանիշները
Վարկի տրամադրման վերաբերյալ դրական որոշման կայացման չափանիշներ
• Փաստաթղթավորված կայուն եկամուտ, որը համապատասխանում է տվյալ վարկատեսակի տրամադրման նվազագույն պահանջներին
• Դրական վարկային պատմություն, ըստ որի վերջին 12 ամիսների ընթացքում հաճախորդի բոլոր վարկերի գծով ուշացումների քանակը չպետք է գերազանցի Բանկի կողմից տվյալ պահին սահմանված առավելագույն շեմը
• Վարկային գործընթացի համար անհրաժեշտ լիարժեք փաստաթղթեր
Վարկի տրամադրման վերաբերյալ բացասական որոշման կայացման չափանիշներ
• Վարկը մարելու համար անբավարար կամ չփաստաթղթավորված եկամուտներ
• Վարկի ոչ նպատակային օգտագործում
• Հաճախորդի կողմից ոչ արժանահավատ տվյալների տրամադրում
• Բացասական վարկային պատմություն, ըստ որի վերջին 12 ամիսների ընթացքում հաճախորդի բոլոր վարկերի գծով ուշացումների քանակը գերազանցում է Բանկի կողմից տվյալ պահին սահմանված առավելագույն շեմը
• Հաճախորդի տարիքը չի համապատասխանում տվյալ վարկատեսակի տրամադրման համար Բանկի կողմից սահմանված չափանիշին
Ձեր վարկային պարտավորությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով Ձեր գույքը կարող է բռնագանձվել Բանկի կողմից:

The deadlines for decision making of loan application and loan provision/drawdown
- The maximum period for making final decision and informing the applicant about the decision - within 2-5 working days after the submission of all other necessary documentation as requested by the Bank
- The maximum period for loan provision/drawdown - within 2 working days after the receipt of pledge certificate
Default interest rate and penalties
- In case of overdue/default on loan principal and/or interest the Bank will apply penalty interest rate - 5% p.a. plus the loan nominal interest rate per annum, on the overdue amount
- No early repayment fee is applicable
Warning and important notes
- Loan interest is calculated in the loan currency on a daily basis for 365 days and for 366 days in case of leap year on the loan outstanding balance.
- If the borrower fails or regularly delays the loan repayment or any of obligations specified in loan agreement, the bank reserves the right to repossess the pledged residential property, without recourse to the court and use the sales proceeds for full repayment of the loan outstanding amount
- In case if the value of such pledged residential property is not sufficient to cover the borrower’s obligations, the obligations may be paid-off at the expense of the borrower’s other property, in accordance with the RA legislation
- If the borrower does not pay the interest and loan principal amounts in time, information about credit history will be submitted to the Central Bank of Armenia credit register and ACRA Credit Reporting CJSC
- Fluctuation of foreign currency exchange rate may impact the loan repayment amount (for USD Loans)
- The bank makes the decision on provision of loans at its discretion taking into consideration the conformity of the loan application to the announced requirements of the given loan type as well as evaluating such essential factors as the creditworthiness of the applicant, any overdue payments, liquidity of the pledged property and other factors
- The bank may require the customer’s obligations to be secured with guarantee at its discretion, based on risk assessment results.
- Loan drawdown will be done after submission of pledge and insurance agreement/policy
- The loan will be transferred to customer's bank account
- Valuation and security pledge expenses are born by the customer. Details of expenses are available here.
- Customers can apply for a loan at any of the Bank branches/offices
- Bank does not compensate charges and fees applicable for documents and other transactions required for loan processing. All fees are paid by Customer
Loan approval and declination criteria
Loan approval criteria
- Documented and stable income, which corresponds to the minimum set requirements for a particular loan type.
- Good credit history, with number of overdue days for all loans during the recent 12 months not exceeding maximum threshold set by the Bank.
- Full document set required for the loan process.
Loan declination criteria
- Insufficient funds for servicing the loan, or undocumented income.
- Information that the loan will not be used for designated purpose.
- Incorrect and incomplete information provision as part of the loan process.
- Bad credit history, with number of overdue days for all loans during the recent 12 months not exceeding maximum threshold set by the Bank.