• Հաշվի անվճար բացում և սպասարկում1
Տոկոսագումարները վճարվում են ավանդի ժամկետի ընթացքում ամսական կտրվածքով, իսկ մարման եղանակը կարող եք ընտրել Ձեր կարիքներին համապատասխան:
• Նվազագույն գումարի պահանջ
ՀՀ դրամով ավանդի դեպքում նվազագույն գումարը կազմում է 100,000 ՀՀ դրամ, իսկ ԱՄՆ դոլարով կամ եվրոյով ավանդների համար` 500 եվրո/ԱՄՆ դոլար:
• Ժամկետային ավանդի բացում Օնլայն բանկային ծառայության միջոցով
Դուք կարող եք բացել ժամկետային ավանդը Օնլայն բանկային ծառայության միջոցով, եթե գրանցված եք այդ ծառայությանը:
• Տոկոսադրույք
Տոկոսադրույքը կարող է տատանվել կախված ավանդի ժամկետից և արժույթից:
Խնդրում ենք ծանոթանալ մեր Ժամկետային ավանդների տոկոսադրույքներին:
Տոկոսագումարները կարող են վճարվել ցանկացած արժույթով՝ համաձայն հաճախորդի հանձնարարականի:
• Քաղվածքներ
Հաճախորդների ավանդային հաշիվների համար Բանկը վերջիններիս տրամադրում է համապատասխան քաղվածքներ՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և ժամկետներում: Հաճախորդները քաղվածքները կարող են ստանալ իրենց փոստային հասցեով, էլեկտրոնային փոստով կամ առձեռն` Բանկի ցանկացած մասնաճյուղից: Քաղվածքների, դրանց կրկնօրինակների և այլ տեղեկությունների տրամադրման պայմանների, ժամկետների և սակագների վերաբերյալ տեղեկություններին կարող եք ծանոթանալ Ծառայությունների սակագներ և  Հիմնական պայմաններ հղումներով:
• Ավանդի վաղաժամկետ դադարեցում
Նվազագույնը մեկ ամիս հետո հաճախորդի պահանջով ավանդի վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում ավանդի վճարվելիք տոկոսագումարը կվերահաշվարկվի ժամկետային ավանդի մեկ ամսվա համար կիրառելի տոկոսադրույքի համաձայն: Ավանդի ժամկետի ընթացքում հաճախորդին վճարված տոկոսագումարի և վերահաշվարկված տոկոսագումարի տարբերությունը ենթակա է նվազեցման ավանդի մայր գումարից:
Եթե հաճախորդն ավանդը դադարեցնում է ավանդի հաշվի բացման օրվանից մինչև մեկ ամիս ժամկետի ընթացքում, ապա վճարվում է դադարեցման պահին հաշվեգրված տոկոսագումարի մեկ հարյուրերորդականը:
• Ժամկետային ավանդային հաշվի փակման վճար
Ժամկետային ավանդային հաշվի փակման վճար առկա չէ:
• Երաշխավորված ավանդներ
Ավանդի հատուցումը երաշխավորված է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից՝ «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն:
1 Ժամկետային ավանդի հաշիվը բացվում է ՀՀ դրամով խնայողական/ընթացիկ/մինչև 18 տարեկան երեխայի հաշվի առկայության դեպքում: Հաշիվների բացման համար պահանջվող փաստաթղթերի ցանկին, ինպես նաև հաշիվների բացման և փակման ընթացակարգերին կարող եք ծանոթանալ կայքի՝ տվյալ հաշվին վերաբերող էջում:
Երրորդ անձինք կարող են ժամկետային ավանդների հաշիվ բացել միայն մինչև 18 տարեկան երեխայի անունով: Ավանդային հաշիվը սպասարկելու համար անհրաժեշտ է բացել մինչև 18 տարեկան երեխայի հաշիվ:
Ժամկետային ավանդի տարեկան տոկոսադրույքներ2
3 Ամիս
6 Ամիս
9 Ամիս
12 Ամիս
18 Ամիս
24 Ամիս
36 Ամիս
ՀՀ դրամ
4.00%
5.00%
6.00%
7.00%
7.50%
ԱՄՆ դոլար
1.00%
1.50%
2.00%
2.50%
2.75%
Եվրո
0.50%
1.25%
1.50% 1.50% 1.75%
1.75%
Ավանդի գումարը 250 միլիոն ՀՀ դրամը կամ համապատասխան արժույթի 500 հազար միավորը գերազանցելու դեպքում ավանդի տոկոսադրույքը սահմանվում է պայմանագրային կարգով` համաձայն Հիմնական պայմանների։
ՎԵՐԸ ՆՇՎԱԾ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔՆԵՐԸ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ԵՆ, ԻՍԿ ԱՎԱՆԴԻՑ ՍՏԱՑՎԱԾ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐԸ ԵՆԹԱԿԱ Է ՀԱՐԿՄԱՆ ՀՀ ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՄԲ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳՈՎ:
ՀՀ դրամից բացի ցանկացած այլ արժույթով բանկային հաշիվն ենթադրում է արտարժութային ռիսկ կապված փոխարժեքի տատանումների հետ: Մասնավորապես, տվյալ արտարժույթի տատանումների դեպքում ՀՀ դրամով Ձեր գումարի համարժեքը կարող է փոփոխվել:
Բանկը ավանդի դիմաց տոկոսների հաշվարկն իրականացնում է ավանդային հաշվում առկա ամբողջ գումարի նկատմամբ, ավանդային պայմանագրի ողջ ժամկետի համար` օրական կտրվածքով: Ընդ որում, բանկը յուրաքանչյուր օրվա տոկոսադրույքը հաշվարկում է սահմանված տոկոսադրույքի 1/365 հարաբերակցությամբ (իսկ նահանջ տարվա համար` 1/366 հարաբերակցությամբ):
2ՀՀ դրամով ժամկետային ավանդների տոկոսադրույքները գործում են 2018 թ.-ի մայիսի 29-ից:
Եվրոյով ժամկետային ավանդների տոկոսադրույքները գործում են 2023 թ․-ի նոյեմբերի 1-ից:
ԱՄՆ դոլարով ժամկետային ավանդների տոկոսադրույքները գործում են 2023 թ․-ի նոյեմբերի 1-ից:
Ժամկետային ավանդի տարեկան տոկոսային եկամտաբերություն
ՁԵՐ ԱՎԱՆԴԱՅԻՆ ՀԱՇՎՈՒՄ ԱՌԿԱ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ, ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏ ԿՍՏԱՆԱՅԻՔ ԴՈՒՔ, ԵԹԵ ՁԵՐ ԱՎԱՆԴԻ ԴԻՄԱՑ ՍՏԱՑՎԱԾ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՎԵՐԱՆԵՐԴՆԵԻՔ ԱՎԱՆԴԻ ՏԵՍՔՈՎ:
Միջանկյալ (ամսական) տոկոսագումարի վճարման դեպքում
4.07%
5.12%
6.17%
7.23%
7.76%
1.51%
2.02%
2.53%
2.78%
1.26%
1.51% 1.51% 1.76%
1.76%
Ավանդների տարեկան տոկոսային եկամտաբերությունը հաշվարկվում է ելնելով հետևյալ բանաձևից՝
Որտեղ`
A - ավանդի սկզբնական գումարն է:
n - ավանդի դիմաց դրամական հոսքերի հերթական համարն է:
N - ավանդի դիմաց դրամական հոսքերի վերջին համարն է (ներառյալ նաև ավանդի ներդրման պահին դրամական հոսքը), որից հետո ավանդային պայմանագրի ժամկետը համարվում է ավարտված:
Kn - ավանդի ներդրման պահին եւ/կամ ավանդի գործողության ընթացքում ներդրված ավանդի եւ/կամ կապիտալացված տոկոսագումարների, առկայության դեպքում պարտադիր վճարների հոuքեր:
Dn - այն թիվն է, որը ցույց է տալիս, թե քանի օր է անցել ավանդի ներդրման օրից մինչեւ ավանդի դիմաց կատարվող հերթական` n-րդ դրամական հոսքերը ներառյալ: Այն դեպքում, երբ ավանդի ներդրման պահին է դրամական հոսքերը, D1 = 0:
Ավանդի բացման ամսաթվից երկու ամիս հետո հաճախորդի պահանջով վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում հաճախորդին վճարվող տոկոսագումարի հաշվարկման ներկայացուցչական օրինակ.
Ավանդի սկզբնական
գումար
1,000,000 ՀՀ դրամ
Ավանդի ժամկետ
12 ամիս
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք
7%
Ավանդի վաղաժամկետ դադարեցման պահին մեկ ամսվա համար գործող
տարեկան անվանական տոկոսադրույք
3%
Հաշվետու օրերի քանակ
365
Ավանդի բացման ամսաթիվ
01.03.2018
Ավանդի վերջնաժամկետ
01.03.2019
Հաշվարկված տոկոսագումար երկու ամսվա համար (7%) = 11,506.85
Տոկոսային եկամտից հարկ 10% = 11,506.85 x 10% = 1,150.68
Վճարված զուտ տոկոսագումար երկու ամսվա համար = 11,506.85 - 1,150.68 = 10,356.16
Վերահաշվարկված տոկոսագումար երկու ամսվա համար (3%) = 4,931.51
Տոկոսային եկամտից հարկ 10% = 4,931.51 x 10% = 493.15
Վճարվելիք զուտ տոկոսագումար = 4,931.51 – 493.15 = 4,438.36
Ավանդի մայր գումարից նվազեցվող գումար = 10,356.16 - 4,931.51 = 5,917.81
Կարևոր ծանուցում
Հաճախորդի բանկային հաշիվը և դրանում եղած դրամական միջոցները տնօրինելու իրավունքները կարող են սահմանափակվել դատարանի վճռով` դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների կամ հարկային մարմինների կողմից կայացրած որոշումների հիման վրա:
Հաճախորդը կարող է տեղեկացվել արգելանքի մասին` արգելանք կիրառելու որոշումը Բանկի կողմից կատարելուց հետո:
Առանց Հաճախորդի կարգադրության Հաճախորդի հաշվից դրամական միջոցների բռնագանձումը կարող է իրականացվել դատարանի վճռով` դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների և հարկային մարմինների կողմից կայացրած որոշումների հիման վրա։
Հաճախորդը կարող է տեղեկացվել իր հաշվից միջոցների բռնագանձման մասին` բռնագանձման որոշումը Բանկի կողմից կատարելուց հետո:

Free account opening and maintenance1
Interest is paid on monthly basis during deposit term and you can choose applicable maturity option best fitting your needs.
Minimum amount requirements
For deposits in Armenian drams minimum amount is AMD 100,000, for deposits in euros or US dollars the minimum amount is 500 USD/EUR.
Opening term deposit via internetcbanking
You can open term deposit via internet banking, if you are subscribed to the services.
Interest Rate
Interest rate varies depending on term and the currency of the deposit. Please view our Term Deposit rates for more details.
The interests can be paid in any currency based on instruction provided by customer.
Statements
The bank will provide customers with statements for their deposit accounts in the manner and terms stipulated by the RA legislation. The statements can be delivered to the customer's postal address, sent via email or collected from any branch of the bank. You can familiarise yourself with the conditions, terms and fees for provision of statements, copies of statements or other information by referring to Tariff of Charges and Terms and Conditions.
Premature withdrawal of term deposit
In case of premature withdrawal of term deposit at the request of customer after the first month, interest to be paid to the customer will be recalculated with the interest rate applied for term deposits with one month term. The difference between paid interest and recalculated interest is subject to deduction from the principle amount of term deposit.
In case of premature withdrawal of term deposit at the request of customer within the first month, 1% of accrued interest will be paid. If interest has already been paid, then corresponding deduction from principal amount will be done.
Term Deposit account closure fee
Term Deposit account closure fee is not applicable.
Initial deposit amount |
AMD 1,000,000 |
Deposit term | 12 months |
Annual nominal interest rate | 7% |
Annual nominal interest rate effective for one month term deposit at the moment of deposit premature withdrawal |
3% |
Days in a year | 365 |
Deposit opening date | 01.03.2018 |
Deposit maturity date | 01.03.2019 |
Deposit term |
12 months |
Annual nominal interest rate |
7% |
Days in a year |
365 |
Deposit opening date |
01.03.2018 |
Deposit maturity date |
01.03.2019 |
Calculated interest for two months (7%) = 11,506.85
10% tax from interest income = 11,506.85 x 10% = 1,150.68
Paid net interest for two months = 11,506.85 - 1,150.68 = 10,356.16
Recalculated interest for two months (3%) = 4,931.51
10% tax from interest income = 4,931.51 x 10% = 493.15
Net interest to be paid for two months = 4,931.51 - 493.15 = 4,438.36
Deductible amount from deposit principle = 10,356.16 - 4,931.51 = 5,917.81
Guaranteed deposits
Deposit Guarantee Fund of Armenia in accordance with the RA Law on Guarantee of Compensation for the Banking Deposits of Physical Persons guarantees all deposits in accordance with the applied terms and conditions
1 Term deposit account can be opened, only if savings/current/minor account already exists. You can familiarize yourself with the list of required documents for account opening, as well as account opening and closing procedures on respective accounts pages.
Third parties can open term deposits accounts for minors only. In order to serve Term Deposit, Minor account should be opened as well.
3 months | 6 months | 9 months | 12 months | 18 months | 24 months | 36 months | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
AMD |
4.00% |
5.00% |
6.00% |
7.00% |
7.50% |
USD |
0.50% |
1.00% |
1.25% |
1.50% |
EUR |
0.25% |
3 months |
6 months |
9 months |
18 months |
24 months |
36 months |
18 months | |
24 months | |
The interest rates on deposits exceeding AMD 250 million or, in case of for foreign currency 500 thousand units of the relevant currency, are set on contractual basis in accordance with the General Terms and Conditions.
THE ABOVE RATES ARE NOMINAL AND INTEREST INCOME RECEIVED FROM TERM DEPOSITS ARE SUBJECT TO TAXATION IN ACCORDANCE WITH RA LEGISLATION.
Term deposit interest calculation is done on daily basis on total deposit balance for the entire deposit term. Daily interest rate is equal to 1/365 of applicable interest rate for the deposit type and term (for leap year 1/366 ratio is applied).
Annual Percentage Yield for Term Deposits
TERM DEPOSIT INTEREST AMOUNT IS BEING CALCULATED BASED ON THE ANNUAL NOMINAL INTEREST RATE, WHEREAS ANNUAL PERCENTAGE YIELD (APY) INDICATES HOW MUCH WILL BE THE ANNUAL PERCENTAGE YIELD OF YOUR TERM DEPOSIT, IN CASE OF ADDITION OF THE RECEIVED INTEREST TO THE PRINCIPAL AMOUNT.
3 months | 6 months | 9 months | 12 months |
36 months | |
4.07% | 5.12% |
6.17% |
7.23% |
7.76% |
0.50% | 1.00% |
1.26% |
1.51% |
3 months | 4.07% |
5.12% |
3 months | 0.50% |
The annual percentage yield is being calculated based on the formula below
A - is the initial deposit amount.
n - is the consecutive number of the Term deposit related monetary flows.
N - is the last number of the Term deposit related monetary flows (including the monetary flow at the moment the Term deposit started), after which the Term deposit agreement term is being considered as expired.
Kn - the flows of the Term deposit invested at the moment of Term deposit opening and/or during the operation of it, as well as the flows of the capitalized interests, and, if available, of the mandatory fees.
Dn - is the number that indicates how many days are passed from the moment the Term deposit has been opened till the Term deposit related monetary flows are being done, including the consecutive n-th one. In case the monetary flows are at the moment of Term deposit opening, D1=0.
Important notice
A customer's right to manage their bank account and the funds available on it can be restricted due to decisions issued by the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service or tax authorities based on court verdict. The customer may be informed about this after the bank has executed the decision on hold.
Levy of monetary funds without order of the customer can be executed on decisions issued by Judicial Acts Compulsory Enforcement Service and tax authorities based on court verdict. The customer may be informed about this after the bank has executed the decision on levy of funds from the customer’s account.